Piskama e ditës

Nëse mund ta bësh një femër të qeshë, ajo do t’bëj çkado

Marilyn Monroe Share

Zvicrra vendos radarët që masin zhurmën e automjeteve

4 Janar 2019

Gjithkush i njeh radarët që matin shpejtësinë e veturave në rrugët zvicerane. Nëse udhëtoni më shpejt se sa lejohet, fitoni një dënim në kutinë tuaj postare. Por, çka nëse ne nuk udhëtojmë me shpejtësi të tepruar, por bëjmë vetëm zhurmë? Këshilli i Madh i Kantonit të Gjenevës po mendon për zhvillimin e një pajisjeje që mat zhurmën e makinave, siç shkruan “Tribuna de Genève”, përcjell albinfo.ch.

Komisioni për Transport i Parlamentit po debaton aktualisht një iniciativë të ish-anëtarit të Partisë së Gjelbër, Boris Calame. “Prodhimi i një radari për matjen e zhurmës është teknikisht i realizueshëm dhe në përgjithësi nuk është më i shtrenjtë se një radar për matjen e shpejtësisë”, përmbledh ekologu dhe mbrojtësi i mjedisit, Delphine Klopfenstein Broggini. Partia e Gjelbër ka hartuar një raport nga Komisioni, i cili është miratuar me 13 vota. Vetëm SVP kishte votuar kundër.

Vëzhgimet kanë treguar se disa shoferë shkaktojnë “ndotje të paarsyeshme nga zhurma për banorët lokalë”, sipas raportit të gazetës. /albinfo.ch

Fluturim me dron mbi Alpet e Zvicrrës (video)

6 Tetor 2017

Kanadezi Gabriel Kocher udhëtoi për në Zvicërr për të marrë këto pamje të bukura nga Alpet zvicerane. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=tSRg5cFIxI0[/embed]

BBC Earth paraqet trailerin e ri të Blue Planet II (video)

27 Shtator 2017

BBC Earth u kthehet oqeaneve 16 vjet pas “The Blue Planet”, por me teknologjinë e sotme të kamerave kemi pamje…

Fotot më të mira të javës / 24 Shtator

24 Shtator 2017

27 foto të zgjedhura nga java që po lëmë pas!

Nicole Scherzinger në plazh në Carpi, me të dashurin, teniserin Grigor Dimitrov

26 Korrik 2017

Nicole Scherzinger iu dha përgjigje spekulimeve se lidhja e saj me tenistin profesionist Dimitrov është në telashe. Pasditen e së…

Pakujdesia!

22 Korrik 2017

Fotot e Ditës / 18 Korrik

18 Korrik 2017

29 foto të zgjedhura për ditën e sotme!