Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017
image

 

Diçka të tillë ende nuk kemi parë. Banorët e ndërtesës "Porsche Tower" në Miami, SHBA, kanë garazhat e tyre edhe në katin e 60.

 

Në Miami ka kohë që është përfunduar ndërtesa 60 katëshe me emrin "Porsche Tower", ku banorët e saj, të cilët shumica janë milionerë, mund të parkojnë veturat e tyre afër banesave.

 

"Lifti" që çon veturat lart quhet dezervator dhe është inteligjent. Vozitësi duhet vetëm ta parkoj veturën në platformën adekuate, të zgjedhë numrin e apartmentit që ka, dhe lifti automatikisht do ta transportoj atë në garazhë (në fakt, në dhomën për veturë).

 

Apartmentet e tilla kushtojnë prej 5 milionë USD e që shkojnë deri në 32 milionë USD për apartmente ku mund të parkohen 11 vetura.

image

 

Për zgjedhjet presidenciale të Francës, kompania ajrore "Royal Jordanian Airlines" është tallur ke kandidaten radikale të djatht Marine Le Pen me këtë sllogan atraktiv:

 

Në ditën e zgjedhjeve, tweet-at e kompanisë jordaneze vazhduan:

 

Ndërsa kur rezultatet fillestare u publikuan në mediat franceze dhe Emmanuel Macron u zgjedh president i Francës, avio-kompania u bë edhe më kreative duke postuar këtë:

(Fluturo Majtas me Royal Jordanian)

image

 

“Thelocal.ch” ka bërë një përmbledhje me 32 rekorde që mbahen nga Zvicra dhe zviceranët, derisa albinfo.ch, ju sjell dhjetë prej tyre.

 

Rekordet janë në fushën e shkencës, zbulimit, sportit, ushqimit dhe shumë rekorde të tjera interesante.

 

Tuneli më i gjatë i trenit në botë – “Gotthard Base Tunnel” është hapur në dhjetor të viti 2016. Ky tunel është 57 km i gjatë dhe është tuneli më i gjatë i trenave në botë. Ai shkurtoi kohën e udhëtimi dhe nga Cyrihu në Lugano udhëton për 45 minuta. Ky projekt zgjati 20 vjet dhe u hap sipas kohës. Sa shumë zvicerane.


Hekurudha më e madhe me rrota në botë: Pilatusbahn-Është hapur më 1889 dhe kjo hekurudhë është pranë liqenit të Lucernit dhe është e gjatë mbi 4 km me 1635 metra lartësi. Shpejtësia maksimale e saj është 9 km/orë.


Shkallët më të gjata në botë: Niesen-Shkallët më të gjatë në botë hapen vetëm një herë në vit. Është e vendosur përgjatë vijës hekurudhore në Alpet Bernese, dhe 11.674 hapa, që shtrihen në një pjerrësi prej 3.4 km. Çdo qershor është e hapur dhe është një garë rraskapitëse se kush ngjitet më së shpejti.
Makina e parë rrotulluese: Titlis-Gjithashtu është e vendosur pranë liqenit të Lucernit dhe “Titlis Rotair” rrotullohet 360 gradë, pasi transporton shikuesit, por edhe skiatorët deri në lartësinë 3020 metra.


Ura më e frikshme në botë: Titlis Cliff Walk-Është e gjerë vetëm një metër, derisa është 100 metra e gjatë dhe është e lidhur 500 metra mbi një akullnajë. Është e vendosur 3000 metra mbi nivelin e detit në malin Titlis dhe u quajt ‘ura më e frikshme në botë’ nga një gazetë në Mbretërinë e Bashkuar kur u hap më 2012. Sigurisht kjo është një çështje mendimi.


Ura e vetme lidhëse në pikën më kulmore në botë: Glacier 3,000-Kjo është hapur më 2014. “Tissot Peak Walk” është një urë lidhëse 107 metra që lidh Glacier 3,000 me Scex Rouge. Është ura e vetme në botë për të lidhur dy majat e maleve.


Gara më e gjatë e skijimit në botë: Lauberhorn-Wengen-Kjo garë mbahet në janar dhe gara e famshme është 4.4 km e gjatë. I pari është mbajtur më 1930. Ngjarja transmetohet në televizionin zviceran dhe tërheq më shumë se një milion shikues për çdo vit.


Gara më e gjatë e vozitjes në barkë: Tour du Lac-“Tour du Leman a l’Avel apo Tour du Lac, është gara më e gjatë e cila mbulon 160 km në Liqenin e Gjenevës. Gara mbahet gjatë muajit shtator.


Rekordi në paraglajdizëm: Zvicra-Ekipi zviceran ka fituar kampionatin botëror shtatë herë nga viti 1991 deri më 2005.


Rekordi i Roger Federer- Tenisti zviceran në janar fitoi Grand Slemin e 18-të në karrierë. Këtë e arriti në “Australian Open”. Martina Navratilova e ka arritur këtë në konkurrencën e femrave.


Zvicra mban edhe shumë rekorde tjera në sport, shkencë, ushqim, dhe gjëra jashtëzakonisht interesante. /albinfo.ch

image

 

Ndërtimi i një stadiumi sportiv modern mund të ketë ndikim të madh tek mjedisi. Përveç nevojës për një hapësirë të madhe, struktura kërkon sasi masive betoni dhe çeliku që mund të lënë një gjurmë gjigande të gazit karbonik në atmosferë. Një klub futbolli në Angli është duke ndërtuar stadiumin e tij të ri në mënyrë tradicionale, por për lëndë të parë përdor drurin, një material më rezistent dhe më miqësor ndaj mjedisit.

 

Forest Green Rovers është një ekip futbolli në Angli, i themeluar më shumë se një shekull më parë.

 

Presidenti i këtij klubi, Dale Vince është i vendosur të ruajë trashëgiminë e emrit të ekipit.

 

"Tani jemi në një pozitë që nuk arrihet lehtë: kemi dyfishuar numrin e tifozëve në vitet e fundit. Synojmë të kalojmë nga kategoria e pestë e futbollit anglez, ku jemi tani, në kategorinë e dytë të tij", thotë ai.

 

Për ta realizuar këtë synim, ata kanë nevojë për një stadium të ri, dhe Vince, i cili është njëkohësisht pronar i një kompanie të energjisë së gjelbër, të quajtur “Ecotricity”, ka bërë planimetrinë për një stadium të ri që ai thotë se do të ndërtohet me materiale të qëndrueshme.

 

"Mendoj se e veçanta e këtij stadiumi do të jetë përdorimi i drurit. Do të ketë përdorim minimal të betonit. Nëse i hedhim një vështrim sasisë së gazit serrë të çliruar nga ndërtimi i stadiumeve sportive, 75 për qind e tij shkaktohet nga materialet e ndërtimit, pra kostoja e ndërtimit nuk është një faktor në këtë aspekt. Druri është natyrisht një material më i qëndrueshëm, me nivel më të ulët të gazit karbonik. Pra, kjo është pikënisja jonë e vërtetë, aq sa mundemi ne do të përdorim materiale me nivel më të ulët gaz karbonik", thotë zoti Vince.

 

Stadiumi do të ketë një çati të tejdukshme për të pakësuar hijet, të hapur për erën, dhe me drita të teknologjisë LED.

 

"Ne po punojmë për të ardhmen e kompanisë 'Ecotricity' dhe ekipit 'Forest Green', dhe do të ndërtojmë diçka vërtetë të avancuar për nga planimetria dhe infrastruktura”, thotë zoti Vince.

 

Ndërtimi i stadiumit të ri do të fillojë në vitin 2018, si pjesë e një parku sportiv dhe teknologjik. Kostoja e ndërtimit do të jetë 100 milionë paunde. /zeriamerikes.com

image

 

Motrat e nderit Christine Meeusen (djathtas) dhe India Delgado tymosin bar afër Merced, California. Ato dhe shumë të tjera, e rrisin dhe kultivojnë bimët e tyre të kanabisit. Motrat besojnë se bima ka veti të përmirësimit të shëndetit dhe mirëqenies.

 

Motra India Delgado deklaroi "Grupi jonë ka pasur shitje mbi 750.000 $ në vitin e kaluar, duke e bërë atë vit si më të suksesshmin prej se grupi filloi kultivimin e bimës në vitin 2015.

image
image
image

 

foto: Reuters

 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com