Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017

Reuters na i sjell pamjet nga eventi i përvjetshëm "Comic Con" që këtë vit u mbajt në San Diego të SHBA-së.

 

Eventi përfshihej prej karaktereve të "Game of Thrones" e deri tek personazhi Na'vi nga filmi Avatar. Përveç pjesëmarrësve, të pranishëm ishin edhe aktorë dhe këngëtarë të njohur.

image
image image image image image image image image image image image image image

Automjete të dedikuara për sulme vetëvrasëse, të punuara nga militantët e ISIS, shfaqen për publikun në shtabin Federal të Policisë, pasi ishin konfiskuar në Mosul të Irakut.

image
image image image image image image image image image image

 

Foto: REUTERS

image

 

Liderët e G20 pozuan për foton zyrtare të samitit që filloi në Hamburg të Gjermanisë, të Premten. Më poshtë po ju tregojnë kush është kush në këtë portret grupor:

 

1. Emmanuel Macron, President i Francës
2. Donald Trump, President i SHBA
3. Joko Widodo, President i Indonezisë
4. Enrique Peña Nieto, President i Meksikës
5. Jacob Zuma, President i Afrikës së Jugut
6. Mauricio Macri, President i Argjentinës
7. Angela Merkel, Kancelare e Gjermanisë
8. Xi Jinping, President i Kinës
9. Vladimir Putin, President i Rusisë
10. Recep Tayyip Erdoğan, President i Turqisë
11. Michel Temer, President i Brazilit
12. Moon Jae-in, President i Koresë Jugore
13. Alpha Condé, President i Guineas
14. Paolo Gentiloni, Kryeministër i Italisë
15. Justin Trudeau, Kryeministër i Kanadasë
16. Narendra Modi, Kryeministër i Indisë
17. Shinzō Abe, Kryeministër i Japonisë
18. Malcolm Turnbull, Kryeministër i Australisë
19. Theresa May, Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar
20. Donald Tusk, President i Këshillit Evropian
21. Jean-Claude Juncker, President i Komisionit Evropian
22. Angel Gurría, Sekretar i Përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim
23. Antonio Guterres, Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara
24. Roberto Azevêdo, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë
25. Erna Solberg, Kryeministre e Norvegjisë
26. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë
27. Mark Rutte, Kryeministër i Holandës
28. Christine Lagarde, shefe e Fondit Monetar Ndërkombëtar
29. Macky Sall, President i Senegalit
30. Guy Ryder, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore për Punëtorë
31. Lee Hsien Loong, Kryeministër i Singaporit
32. Jim Yong Kim, President i Bankës Botërore
33. Mariano Rajoy Brey, Kryeministër i Spanjës
34. Nguyễn Xuân Phúc, President i Vietnamit
35. Mark Carney, Kryetar bordi i Stabilitetit Financiar të G20
36. Ibrahim Al-Assaf, Ministër i Shtetit i Arabisë Saudite

 

Janë 20 anëtarë të G20: 19 shtete dhe Bashkimi Evropian. Spanja konsiderohet si mysafir i përhershëm i samiteve të G20, dhe mysafirë të tjerë vazhdimisht ftohen për pjesëmarrje. Këtë vit, Gjermania ftoi 3 shtete partnere - Norvegjinë, Holandën dhe Singaporin, si dhe Bashkimin Afrikan (përfaqësuar nga Guinea), Bashkëpunimi Ekonomik i Azisë dhe Paqësorit (përfaqësuar nga Vietnami), si dhe Partneritetin e Ri për Zhvillim të Afrikës (përfaqësuar nga Senegali).

 

burimi: CNN.com

Dominic Graziano ka publikuar fotot e dhuratës së tij në "imgur", ku ka treguar se punon në kompaninë Sony qe 10 vite - degën e konzolës së mirënjohur PlayStation. 

image

"Më erdhi në një kuti me shumë kualitet." 

 

image

"Madje edhe vendosja e sfungjerëve është e bukur."

 

image

"Kjo është dhurata për mua"

 

image
image

 

"Kam patur përvojë të mirë këtu deri më tani. Sony është kompani shumë e mirë për të punuar. Kjo me gjasë nuk do të del në faqen ballore të faqes suaj, por unë po ndjehem krenar për këtë arritje sot." - Dominic Graziano.

image

 

Një ilaç që vepron si një vaksinë ka treguar të ulë kolesterolin e keq ose LDL dhe të zvogëlojë sasinë e pllakëzave yndyrore që shkaktojnë sulme në zemër. Ilaçi i quajtur AT04A, është një formë imunoterapie që synon një enzimë, të quajtur PCSK9, e cila kontribuon në formimin e pllakëzave të dëmshme në arteriet koronare.

 

Në studimet e minjve të ushqyer me yndyrë, dieta të stilit perëndimor, duke i vënë ata në rrezik për sëmundje të zemrës, mjekët panë se ilaçi uli sasinë e përgjithëshme të kolesterolit me 53 për qind dhe zvogëloi pllakëzat aterosklerotike me 64 për qind, thotë Oliver Siegel i firmës austriake farmaceutike AFFiRiS.

 

"Më e rëndësishmja është se në minj, ne kemi parë një pakësim shumë të rëndësishëm të këtyre pllakëzave. Si rezultat, ne besojmë se reduktimi i LDL do të sjellë një përfitim klinik, dmth pakësimin e pllakëzave yndyrore, dhe inflamacioneve që përbëjnë shkakun e goditjeve në zemër".

 

AT04A ishte në gjendje të ndikojë sistemin imunitar për të prodhuar antitrupa që bllokojnë enzimin PCSK9 në qarkullimin e gjakut tek minjtë në studim. Studimi u botua në revistën European Heart.

 

Qasja imunoterapeutike, sipas zotit Siegel, është e ngjashme me një vaksinë në kuptimin që nuk ka për qëllim bakteret dhe viruset, por vetëm enzimën e dëmshme.

 

Duke komentuar mbi studimin, Ulrich Laufs nga Universiteti Saarland në Gjermani dhe Brian Ference nga Universiteti i Bristol, vunë në dukje se njerëzit që marrin ilaçe për uljen e kolesterolit, duke përfshirë AT04A, mund të kenë një rrezik në rritje për zhvillimin e diabetit.

 

Por zoti Siegel thotë se studimet e deri tanishme nuk kanë arritur në ndonjë përfundim të tillë.

 

Aktualisht, shumë njerëz me nivele të larta kolesteroli marrin ilaçe të përditshme që ulin kolesterolin LDL. Por, Siegel thotë se përputhshmëria është më pak se ideale.

 

"Ajo që disa studime kanë treguar është se pacientët, të cilët kanë patur një goditje në zemër, me ilaçin e ri këta pacientë do të kishin relativisht më pak gjasa për t’u prekur dhe pacientët të cilët nuk kanë patur një goditje në zemër do të kishin akoma më pak gjasa për t’u prekur prej goditjes", thotë zoti Siegel.

 

Pllakëzat e yndyrës që zhvillohen në enët e zemrës mund të pengojnë rrjedhën e gjakut, duke shkaktuar goditje në zemër. Nëse një pllakës udhëton në tru, ajo mund të shkaktojë goditje. Sëmundjet e arterieve koronare janë shkaku kryesor i sëmundjeve dhe vdekjeve në mbarë botën.

 

Zoti Siegel thotë se ilaçi i ri mund të injektohet në lëkurë një herë në vit si imunizim. Pas përfundimit të studimeve edhe në njerëz, ilaçi për uljen e kolesterolit dhe pengimin e pllakëzave yndyrore mund të dalë në tregun farmaceutik brenda pak viteve të ardhshme. /zeriamerikes.com

 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com