Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017
image

 

Gjithmonë e dinim se Elon Musk është një burrë ambicioz!

 

Në Konferencën Ndërkombëtare të Astronautikës që u mbajt në Adelaide të Australisë, të Premten, Musk prezantoi planet e tij që të shkoj në planetin Mars para vitit 2022 - ndërsa para vitit 2024 do të bëhet udhëtimi komercial për të interesuarit.

 

Elon Musk prezantoi raketën e re "BFR" (Bif F*cking Rocket) e cila do t'i zëvendësoj raketat Falcon 9, Falcon Heavy dhe Dragon.

 

BFR do të jetë e gjatë 106 metra, 9 metra e gjerë dhe do të ketë hapësirë për 150 tonë ngarkesa.

 

Ndërtimi i BFR do të filloj nga 2018.

 

Për udhëtimet në Mars, do të jenë 40 kabina në BFR. Musk tha se këto kabina zënë dy apo tre njerëz, që dmth se do jenë rreth 100 persona në një fluturim.

Mars City Opposite of Earth. Dawn and dusk sky are blue on Mars and day sky is red.

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

 

Musk pati një befasi të madhe për pjesëmarrësit e konferencës dhe për të gjithë botën! Ai shpalosi prospektin e përdorimit të raketës BFR për udhëtime të shpejta ndërkombëtare në Tokë. Shumica e udhëtimeve të gjata me aeroplan do të shkurtohen në 30 minuta, ndërsa çdo destinacion në botë do të realizohet për më pak se 1 orë.

 

"Nëse ne po mendojnë të ndërtojmë këtë gjë për të shkuar në Hënë dhe Mars, pse mos ta përdorim edhe për vende të tjera në Tokë", tha Elon Musk.

 

Më poshtë mund ta shikoni trailerin që tregon udhëtimet e shpejta ndërkombëtare në Tokë.

Pas publikimit të nëntë videove të famshme Gymkhana, Ken Block nuk ndejtur duarkryq.

 

Një vit pas publikimit të epizodit të nëntë të Gymkhana, profesionisti amerikan na e prezanton videon e re me emrin Terrakhana. Xhirimet janë bërë në Utah, SHBA.

image

 

Nicole Scherzinger iu dha përgjigje spekulimeve se lidhja e saj me tenistin profesionist Dimitrov është në telashe.

 

Pasditen e së Hënës, ish anëtarja e bendit Pussycat Dolls u shfaq në plazhin Capri të Italisë, bashkë me të dashurin e saj Grigor Dimitrov.

 

Nicole, 39 vjeçe, tregoi format e bukura të trupit në bikine të bardha. Tenisti bullgar, 26 vjeçar, në edicionin e fundit të Wimbledon u diskualifikua nga Roger Federer.

image
image
image image image image image image image image image
 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com