Piskama e dites
Personi më i rrezikshëm është ai i cili dëgjon, mendon dhe vëzhgon.

- Bruce Lee

Kjo video e bukur na tregon ndryshimin gradual të stinëve në perlën skandinave të Norvegjisë. Fotografi Morten Rustad bëri 2 vite për ta realizuar këtë projekt dhe 4 muaj për ta edituar.

 

Fenomeni 'Aurora Borealis' është një ndër shfaqjet më të bukura të natyrës. Fotografi Aryeh Nirenberg kapi këto pamje nga dritarja e avionit, derisa po udhëtonte prej New York-ut për në Islandë.

 

Parlamenti i Gjermanisë ka votuar që të lejoj komsumimin e kanabisit për qëllime mjeksore. Kjo çështje ka qenë pikë e nxehtë debati në vend për një kohë të gjatë, njofton Deutsche Welle

 

image

 

Sot, anëtarët e parlamentit të Gjermanisë kanë votuar unanimisht për legalizimin e përdorimit të marijuanës medicinale.

 

Marlene Motler, komisionere për drogat në qeverinë gjermane, kishte lobuar për këtë vendim i cili u mundëson pacientëve të blejnë kanabis në barnatoret lokale me recetë nga mjeku.

 

"Ky është lajm i mirë për të gjithë pacientët që kanë pritur kaq gjatë," ka thënë Mortler.

 

image

 

Mjekët kanë konstatuar se nga marijuana më së shumti mund të përfitojnë të sëmurët me kancer, pas kemoterapisë, dhe poashtu besohet se bari ndihmon luftën lundër mungesës së apetitit dhe humbjes së peshës që përjetojnë disa pacientë me tumore. Poashtu, kanabisi mund të lehtësoj simptomat e sklerozës.

 

Partitë opozitare në Gjermani si të Gjelbrit dhe Partia e Majt kanë luftuar gjatë për këtë legalizim.

 

Në shtetet si Franca, Kanada edhe disa shtete të SHBA-ve, porositja e kanabisit me recetë të mjekut tashmë është e mundshme.

 

Në Gjermani, kostoja e lules së kanabisit dhe ekstrakteve të tij do të mbulohet nga sigurimi shëndetësor për pacientët të cilët nuk kanë tjetër mundësi tretmani. /Deutsche Welle

Shitësit e ushqimit po pretendojnë të ulin përdorimin e plastikës duke hequr etiketat ngjitëse në pemë dhe perime, duke përdorur shënime laserike.

 

image

 

Largimi i etiketave tradicionale nga pemët dhe perimet do të bëjë kursime të mëdha në plastikë, energji dhe emetim të CO2.

 

Duke iu përgjigjur kërkesës së konsumatorëve për më pak paketime plastike, furnizuesi holandez i pemëve dhe perimeve 'Nature & More' dhe rrjeti i supermarketeve suedeze 'ICA', kanë bashkuar forcat për të zëvendësuar etiketat tradicionale prej plastike, me shënime laserike.

 

E ashtuquajtur si 'brendim natyral' kjo teknikë përdor dritë të fortë për të larguar pigmentin nga lëkura e frutave. Shënjimi është i padukshëm kur lëkura të hiqet dhe nuk afekton kualitetin e ngrënjes.

 

"Duke përdorë brendimin natyral në të gjitha avokadot organike që do të shesim për 1 vit, ne do të kursejmë 200km plastikë me gjërësi 30cm. Nuk është kursim aq i madh, megjithatë është e mirë për ambientin," tja Peter Hagg, menagjer biznesi në rrjetin e dyqaneve suedeze ICA.

 

image

 

burimi: theguardian.com

 

© 2012 -
Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /hermes/walnaweb07a/b1537/moo.piskamacom/controllers/ResponsiveController.php(147) : eval()'d code on line 339
2017 Piskama.com

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com