Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017

Parlamenti i Gjermanisë ka votuar që të lejoj komsumimin e kanabisit për qëllime mjeksore. Kjo çështje ka qenë pikë e nxehtë debati në vend për një kohë të gjatë, njofton Deutsche Welle

 

image

 

Sot, anëtarët e parlamentit të Gjermanisë kanë votuar unanimisht për legalizimin e përdorimit të marijuanës medicinale.

 

Marlene Motler, komisionere për drogat në qeverinë gjermane, kishte lobuar për këtë vendim i cili u mundëson pacientëve të blejnë kanabis në barnatoret lokale me recetë nga mjeku.

 

"Ky është lajm i mirë për të gjithë pacientët që kanë pritur kaq gjatë," ka thënë Mortler.

 

image

 

Mjekët kanë konstatuar se nga marijuana më së shumti mund të përfitojnë të sëmurët me kancer, pas kemoterapisë, dhe poashtu besohet se bari ndihmon luftën lundër mungesës së apetitit dhe humbjes së peshës që përjetojnë disa pacientë me tumore. Poashtu, kanabisi mund të lehtësoj simptomat e sklerozës.

 

Partitë opozitare në Gjermani si të Gjelbrit dhe Partia e Majt kanë luftuar gjatë për këtë legalizim.

 

Në shtetet si Franca, Kanada edhe disa shtete të SHBA-ve, porositja e kanabisit me recetë të mjekut tashmë është e mundshme.

 

Në Gjermani, kostoja e lules së kanabisit dhe ekstrakteve të tij do të mbulohet nga sigurimi shëndetësor për pacientët të cilët nuk kanë tjetër mundësi tretmani. /Deutsche Welle

Shitësit e ushqimit po pretendojnë të ulin përdorimin e plastikës duke hequr etiketat ngjitëse në pemë dhe perime, duke përdorur shënime laserike.

 

image

 

Largimi i etiketave tradicionale nga pemët dhe perimet do të bëjë kursime të mëdha në plastikë, energji dhe emetim të CO2.

 

Duke iu përgjigjur kërkesës së konsumatorëve për më pak paketime plastike, furnizuesi holandez i pemëve dhe perimeve 'Nature & More' dhe rrjeti i supermarketeve suedeze 'ICA', kanë bashkuar forcat për të zëvendësuar etiketat tradicionale prej plastike, me shënime laserike.

 

E ashtuquajtur si 'brendim natyral' kjo teknikë përdor dritë të fortë për të larguar pigmentin nga lëkura e frutave. Shënjimi është i padukshëm kur lëkura të hiqet dhe nuk afekton kualitetin e ngrënjes.

 

"Duke përdorë brendimin natyral në të gjitha avokadot organike që do të shesim për 1 vit, ne do të kursejmë 200km plastikë me gjërësi 30cm. Nuk është kursim aq i madh, megjithatë është e mirë për ambientin," tja Peter Hagg, menagjer biznesi në rrjetin e dyqaneve suedeze ICA.

 

image

 

burimi: theguardian.com

image

 

Prodhuesi i njohur gjerman Volkswagen vazhdon rrugëtimin drejt të ardhmes elektrike duke zbuluar furgonin koncept "ID Buzz" në panairin ndërkombëtarë të automjeteve në Detroit (NAIAS 2017).

 

Furgoni ka sistem katër-rrotësh të vozitjes me fuqi 369 kuajfuqi. Ka bateri 111 kWh e cila mbushet 80% për vetëm 30 minuta. Si alternativë, bateria mund t'i mbushet edhe përmes prizave të zakonshme shtëpiake.

 

image

 

ID Buzz është furgoni i parë autonom. Ai e din se kush është para timonit, falë teknologjisë Volkswagen User-ID. Ky është një profil individual i cili ruan veçoritë e karriges së shoferit, klimën, radio-stacionet e preferuara, veçoritë e sistemit të zërimit, ndriçimi i brendshëm dhe informatat e kontakteve të shoferit.

 

image

 

Nëse Volkswagen vlerëson se ID Buzz duhet të shkoj në prodhim, atëherë ky furgon do të dal në treg në vitin 2025.

 

image
image
image
 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com