Piskama e dites
Personi më i rrezikshëm është ai i cili dëgjon, mendon dhe vëzhgon.

- Bruce Lee
image

 

Silicon Valley në Kaliforni, e njohur si qendër globale e novacionit të teknologjisë së lartë, është edhe një shembull suksesi për imigrantët. Në vitin 2013, dy kompani të reja të themeluara nga imigrantë ishin mes të pesë kompanive më të mëdha në Silicon Valley për nga kapitali që mblodhën. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Saqib Ul Islam i hedh një vështrim suksesit që të sapoardhurit në Amerikë kanë gjetur në industrinë e teknologjisë.

 

Silicon Valley në Kaliforni ofron një platformë ku ëndrrat mund të kthehen në realitet. Për shumë imigrantë, ardhja në Amerikë është objektiv më vete. Të tjerët ëndërrojnë më shumë.

 

Qasar Younis është një shembull i tillë. Sot, ai është një nga drejtuesit e një prej firmave më të mëdha financiare në Silicon Valley, “Y Combinator”. Ai është rritur në një fshat të largët të provincës Punjab në Pakistan dhe thotë se e dinte se mund të arrinte sukses të madh në Silicon Valley:

 

"Mendoj se përveç Amerikës, Silicon Valley është një pjesë unike e përvojës sime. Më shumë se gjysma e kompanive në Silicon Valley janë themeluar nga imigrantët."

 

Younis, dikur pronar i një kompanie që e kishte themeluar vetë, tani është drejtues ekzekutiv i kompanisë “Y Combinator”, e cila ndihmon bizneset e reja.

 

Zoti Younis është një investitor i cili beson se kompanitë e reja do të kenë sukses dhe në këmbim të huazimit të parave në formë kredie ai merr një pjesë të pronësisë së kompanisë. Qasar Younis bër kalimin nga pronar i një kompanie të re në një kompani financiare, por një tjetër imigrant nga Pakistani, Dilawar Syed, bëri të kundërtën.

 

“Freshdesk”, një kompani me bazë në San Francisko, përmes sistemit “Cloud” të ruajtjes së të dhënave, ndihmon bizneset në menaxhimin e shërbimeve për konsumatorët. Presidenti i kompanisë, Dilawar Syed thotë se Silicon Valley ofron mundësi të mëdha për imigrantët:

 

"Mendoj se Sillicon Valley është unike sepse është një ekosistem i cili u ofron mundësi njerëzve të mësojnë, të përparojnë, të ndërmarrin projekte me rrezikshmëri të lartë, të dështojnë dhe pastaj në shumë raste të bëhen të suksesshëm në një mënyrë spektakolare."

 

Pra, cili është sekreti i Silicon Valley?

 

"Rreziko dhe mos ki frikë nga dështimi." - thotë Dilawar Syed, President i kompanisë “Freshdesk”.

 

"Së pari bëhu inxhinier, së dyti themelo kompaninë tënde në vend që të punosh për dikë tjetër."- thotë Qasar Younis, Shef Ekzekutiv i kompanisë “Y Combinator”.

 

Dy histori suksesi në Silicon Valley që shpresojnë të frymëzojnë brezin e ardhshëm të sipërmarrësve. /zeriamerikes.com

Në të ardhmen e afërt, problemi me rrugë të ngrira dhe me borë do të zgjidhet me këtë zbulim praktik.

 

Në Universitetin e Nebraska-Lincoln, në SHBA, profesori Chris Tuan ka krijuar një beton të kombinuar i cili është në gjendje të përçoj energji elektrike aq sa bora të shkrihet nga rruga.

 

Testimet kanë treguar se nxehtësia e gjeneruar është e mjaftueshme për të shkrirë borën dhe akullin.

 

Ndërsa energjia e duhur për shkrirë një metër katrorë beton është e barabart me 20% të energjisë që hargjon një poç elektrik, njofton faqja phys.org.

 

 

Profesori Tuan po teston projektin e tij me Administratën Federale të Aviacionit, dhe nëse testimet janë të suksesshme pritet që me beton të tillë përçues të mbulohen disa aeroporte të mëdha të SHBA-ve.

Ky film i shkurtër është punuar nga Anthony van der Meer, të cilit i ishte vjedhur telefoni. Duke ndjerë nostalgji për të gjitha fotografitë, videot, kontaktet e e-mailat, Anthony vendos që një tjetër telefon ta lë nëpër vende publike, duke "kërkuar" një tjetër hajn.

 

Paraprakisht, Anthony i kishte instaluar telefonit një program 'spyware' përmes së cilit e kuptonte lokacionin e vjedhësit në kohë reale, mund të bënte foto nga distanca dhe shumë të tjera...

 

image

 

Presidenti i zgjedhur Donald Trump u takua dje me drejtues të disa prej kompanive më të mëdha teknologjike amerikane, shumë prej të cilëve ishin ndër kritikët më të ashpër të tij gjatë fushatës elektorale. Por, gjatë diskutimeve në takim nuk pati shenja të kësaj armiqësie.

 

Zyra e zotit Trump tha se ai dëshiron të fillojë një dialog dhe një partneritet për të nxitur novacionin dhe për të krijuar më shumë vende pune.

 

Në takimin në shtabin në Nju Jork të zotit Trump merrnin pjesë drejtorja e operacioneve të firmës “Facebook”, Sheryl Sandberg, drejtori i firmës “Amazon”, Jeff Bezos, drejtori i firmës “Tesla”, Elon Musk, si dhe bashkëthemeluesi i firmës “Google”, Larry Page.

 

Zoti Trump përdori një ton të përzemërt dhe pajtues në fillim të takimit.

 

“Janë të pashoq njerëzit që ndodhen në këtë sallë... Ne duam që të vazhdoni me inovacionin tuaj të jashtëzakonshëm. Do t’ju ndihmojmë me gjithçka që mundemi”, tha zoti Trump.

 

Zoti Trump u kërkoi drejtuesve t’i telefonojnë drejtpërsëdrejti sa herë dëshirojnë të bisedojnë dhe sugjeroi që të takohen rregullisht, ndoshta çdo tremujor.

 

Zyra e Presidentit të zgjedhur dhe se ai ishte i hapur dhe dëgjoi me vëmendje gjatë diskutimit dhe se kjo përqasje e tij u vlerësua së tepërmi nga drejtuesit e kompanive teknologjike.

 

Asnjë nga drejtuesit nuk foli pas takimit me gazetarët, por zoti Bezos qarkulloi një deklaratë ku diskutimi përshkruhej si shumë produktiv.

 

Ai njoftoi se pati ndarë pikëpamjen e tij që administrata duhet ta shndërrojë novacionin në një nga piketat e saj kryesore, si diçka që do të krijonte vende të shumta pune në të gjithë vendin, jo vetëm në teknologji, por edhe në të gjithë sektorët – në bujqësi, në infrastrukturë, në manifakturë dhe kudo tjetër.

 

Shumë nga drejtuesit e firmave teknologjike patën përpara zgjedhjeve mosbesim të fortë rreth presidencës Trump, për shkak të kritikës së tij të fortë ndaj Kinës, kërcënimeve për të anulluar marrëveshjet e tregtisë dhe planet për të ulur emigracionin, gjë që do të ulte numrin e punonjësve të kualifikuar për kompanitë teknologjike.

 

Dje, një letër e hapur drejtuar zotit Trump, e nënshkruar prej punonjësve të mbi 200 kompanive teknologjike, deklaronte zotimin e tyre për të mos e ndihmuar administratën e tij për krijimin e një regjistri njerëzish sipas përkatësisë së tyre fetare, apo për t’u përdorur për deportimin e tyre.

 

Gjatë fushatës, zoti Trump u përplas shpesh me kompanitë e Silicon Valley. Ai u bëri thirrje votuesve të bojkotojnë kompaninë “Apple” për shkak të qëndrimit të saj rreth privatësisë, si dhe premtoi që kjo firmë do të fillojë të prodhojë kompjuterat dhe celularët iPhone në territorin amerikan.

 

Ai u përball me drejtorin e firmës “Facebook”, Mark Zuckerberg, për çështjen e emigracionit dhe akuzoi zotin Bezos që po e përdor gazetën në pronësi të tij, “The Washington Post”, si një skemë për të shmangur taksat. E përditshmja me influencë ka kritikuar zotin Trump në faqen e saj editoriale.

 

Zoti Trump u premtoi drejtuesve të kompanive të teknologjisë se do të hartojë marrëveshje tregtie të drejta, të cilat do t’ua lehtësojnë atyre tregtinë me vende të tjera.

 

Përpara takimit, drejtuesja e kompanisë “Oracle”, Safra Catz, tha se nëse zoti Trump do të mundet të reformojë kodin e taksave, të pakësojë rregullat shtrënguese dhe të negociojë marrëveshje më të mira tregtare, atëherë komuniteti i teknologjisë në SHBA do të jetë më i fortë dhe më konkurues se kurrë më parë.

 

Po dje, zoti Trump emëroi zyrtarisht ish-guvernatorin republikan të Teksasit, Rick Perry, dikur kundërshtar i tij politik, për të drejtuar Departamentin e Energjisë, për të cilin zoti Perry pati thënë se duhej shkrirë.

 

Në fillimet e hershme të garës presidenciale, zoti Perry e pati quajtur zotin Trump “një kancer të konservatorizmit”. Por, pasi u largua vetë nga gara, e mbështeti kandidaturën e zotit Trump, duke e quajtur “zgjedhjen e popullit”.

 

Departamenti i Energjisë mbikqyr arsenalin bërthamor të SHBA-së dhe nxit zhvillimin e projekteve në mbrojtje të mjedisit.

 

Kritikët thonë se zoti Perry do ta heqë vëmendjen e departamentit ndaj energjisë së rinovueshme dhe do ta rikthejë tek nafta dhe burimet e ngurta energjitike, të cilat zoti Perry i promovoi në shtetin naftëmbajtës Teksas, të cilin e shndërroi njëkohësisht edhe në prodhues kryesor të energjisë nga era.

 

Presidenti i zgjedhur gjithashtu emëroi Ronna Romney McDaniel, kryetaren e Partisë Republikane në Miçigan, për të drejtuar Komitetin Kombëtar Republikan, që deri tani drejtohej nga Reince Priebus, i cili do të bëhet shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë.

 

Zonja McDaniel është mbesë e ish-kandidatit republikan për president, Mitt Romney, i cili ishte ndër kandidatët për sekretar shteti. Ajo do të jetë gruaja e parë kryetare që do të mbajë këtë post pas 40 vitesh, që nga viti 1974 kur ishte kryetare Mary Louise Smith nga shteti Iowa.

 

Zoti Trump mendohet se do të emërojë gjithashtu ligjvënësin republikan Ryan Zinke nga shteti Montana, një ish-anëtar i forcave speciale të marinës, për postin e Sekretarit të Brendshëm.

 

Gazeta “The Washington Post”, thotë se zoti Zinke ushtron prej kohësh gjuetinë dhe peshkimin, dhe se mbështet mbajtjen e tokës publike nën pronësinë e qeverisë federale. Kjo do të krijojë kundërshti mes tij dhe anëtarëve të Partisë Republikane që mbështesin privatizimin e tokave federale apo vendosjen e tyre nën kontrollin e shteteve amerikane.

 

Zoti Trump gjithashtu është shprehur kundër kalimit të tokës federale nën kontrollin e shteteve amerikane. /zeriamerikes.com

 

© 2012 - 2017 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com