Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017
image

 

Gjithmonë e dinim se Elon Musk është një burrë ambicioz!

 

Në Konferencën Ndërkombëtare të Astronautikës që u mbajt në Adelaide të Australisë, të Premten, Musk prezantoi planet e tij që të shkoj në planetin Mars para vitit 2022 - ndërsa para vitit 2024 do të bëhet udhëtimi komercial për të interesuarit.

 

Elon Musk prezantoi raketën e re "BFR" (Bif F*cking Rocket) e cila do t'i zëvendësoj raketat Falcon 9, Falcon Heavy dhe Dragon.

 

BFR do të jetë e gjatë 106 metra, 9 metra e gjerë dhe do të ketë hapësirë për 150 tonë ngarkesa.

 

Ndërtimi i BFR do të filloj nga 2018.

 

Për udhëtimet në Mars, do të jenë 40 kabina në BFR. Musk tha se këto kabina zënë dy apo tre njerëz, që dmth se do jenë rreth 100 persona në një fluturim.

Mars City Opposite of Earth. Dawn and dusk sky are blue on Mars and day sky is red.

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

 

Musk pati një befasi të madhe për pjesëmarrësit e konferencës dhe për të gjithë botën! Ai shpalosi prospektin e përdorimit të raketës BFR për udhëtime të shpejta ndërkombëtare në Tokë. Shumica e udhëtimeve të gjata me aeroplan do të shkurtohen në 30 minuta, ndërsa çdo destinacion në botë do të realizohet për më pak se 1 orë.

 

"Nëse ne po mendojnë të ndërtojmë këtë gjë për të shkuar në Hënë dhe Mars, pse mos ta përdorim edhe për vende të tjera në Tokë", tha Elon Musk.

 

Më poshtë mund ta shikoni trailerin që tregon udhëtimet e shpejta ndërkombëtare në Tokë.

Pas disa muajsh promovimi, prodhuesi suedez Volvo përfundimisht ka prezantuar SUV-in e ri Volvo XC40. SUV i ri do të jetë i pranishëm në treg në dy versione - njëri ka 247 kuajfuqi me motorr 2.0 litra turbo, dhe versioni tjetër është i tëri elektrik, e që do të prezantohet në fund të këtij viti. Ndër të tjera, vetura e re është e pajisur me asistim të vozitësit, vozitje 4x4, alarme trafiku dhe kamerë 360 shkallësge.


Çmimi ende nuk është bërë i ditur.

image
image
image
image
image
image

Të gjithë ne kemi ëndërruar fluturimin - por kjo për Richard Browning ishte bërë një obsesion. Ai ka zhvilluar një kostum të ngjajshëm me atë të "Iron Man" që bazohet në një bashkëpunim elegant të mendjes, trupit dhe teknologjisë.

 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com