Piskama e dites

"Unë jam kafez, në kërkim të zogut."


- Franz Kafka

Vozitësi i kësaj veture ishte me fat që atë e takuan një grup njerëzish. Ai kishte dalë nga rruga me borë dhe ishte shumë vështirë të kthehej i vetëm në të. Solidariteti i më shumë se njëzet personave e bëri të veten. 

 

Për ta bërë edhe më të bukur këtë video, postuesi e ka ndarë në 4 raunde (sikur në sportin e boksit).

 

Në Syracuse të shtetit të New Yorkut ka ndodhur ky aksident i çuditshëm ku kamioneta godet nga anash autobusin. Pamjet janë ofruar nga kamerat e sigurisë.

 

Modeli më i ri 'coupe' nga Bentley ka në total 710 kuajfuqi me motorr 6.0L V12, dhe shpejtësinë 0-100km/h e arrinë për 3.4 sekonda. Shpejtësia maksimale është në 336km/h.

 

Kjo është vetura më e shpejtë prodhuar ndonjëher nga Bentley. Në treg del gjatë vitit 2018. Çmimi nuk është bërë ende i ditur.

 

image
image
image
image
image

 

Prodhuesi i njohur gjerman Volkswagen vazhdon rrugëtimin drejt të ardhmes elektrike duke zbuluar furgonin koncept "ID Buzz" në panairin ndërkombëtarë të automjeteve në Detroit (NAIAS 2017).

 

Furgoni ka sistem katër-rrotësh të vozitjes me fuqi 369 kuajfuqi. Ka bateri 111 kWh e cila mbushet 80% për vetëm 30 minuta. Si alternativë, bateria mund t'i mbushet edhe përmes prizave të zakonshme shtëpiake.

 

image

 

ID Buzz është furgoni i parë autonom. Ai e din se kush është para timonit, falë teknologjisë Volkswagen User-ID. Ky është një profil individual i cili ruan veçoritë e karriges së shoferit, klimën, radio-stacionet e preferuara, veçoritë e sistemit të zërimit, ndriçimi i brendshëm dhe informatat e kontakteve të shoferit.

 

image

 

Nëse Volkswagen vlerëson se ID Buzz duhet të shkoj në prodhim, atëherë ky furgon do të dal në treg në vitin 2025.

 

image
image
image
image

 

Me një motorr të ri me 2.5 litra 5 cilindrik, vetura tashmë arrinë shpejtësinë 100km/h për vetëm 3.6 sekonda. Motorri në total jep 395 kuajfuqi.

 

Interiori anon në koncept sportiv me shumë dekorime lëkure, fibra karboni, alumini.

 

Çmimi për Audi TT RS të re verzioni coupé fillon nga 60.500€ ndërsa 62.500€ për atë 'roadster'.

 

image image image image image image image image image
 

© 2012 - 2017 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com