Piskama e dites

"Unë jam kafez, në kërkim të zogut."


- Franz Kafka

image

 

Mercedes-Benz sapo ka bërë lëvizjen e madhe për t'u ballafaquar me veturat elektrike amerikane Tesla.

 

Prodhuesi gjerman ka shpalosur konceptin e SUV-it të ri elektrik të Enjten në "Paris Motor Show". Me një çmim të konkurueshëm dhe potencial të madh, vetura do të bëhet konkurent i madh në botën e veturave elektrike.

 

image

 

Versioni final i këtij SUV-i pritet të jetë prezent në rrugë në vitin 2019, tha Dieter Zetsche - shef i divizionit të veturave në Mercedes-Benz, në një event të organizuar në "Paris Motor Show". Mercedesi e quajti SUV-in e sapoprezantuar si "veturë-koncept e përafërt me versionin final."

 

image

 

Vetura do të bije në brezin e çmimit si të GLC Crossover, që fillon prej 35.000€. Ky është një çmim konkurues sa i përket një SUV-i elektrik.

 

Interieri vjen me një ekran masiv 24 inç i cili tregon shpejtësinë, largësinë, të dhëna mbi vozitjen dhe informacion navigues. Edhe timoni ofron kontrolle me prekje.

 

image

 

Vetura është pjesë e përpjekjeve të Mercedesit për të zgjeruar ofertat për vetura elektrike. Shefi i zhvillimit të profukteve në Daimler, Thomas Weber, pati thënë në muajin Maj se Mercedes-Benz synon të sjell edhe katër vetura elektrike deri në vitin 2020.

image
image

 

Vetëm 20 supervetura të këtij modeli janë prodhuar nga Lamborghini. 20 Centenario Roadster janë prodhuar për nderë të ditëlindjes së 100 të Ferruccio Lamborghinit. Ferrucio ishte themelues i brendit Lamborghini dhe kishte vdekur në vitin 1993.

 

Ky model ka motorr 6.5 litra V12 që jep 759 kuajfuqi me shpejtësinë maksimale 350km/h. Vetura është e pajisur me platformën CarPlay nga Apple.

 

Të gjitha 20 njësitë tashmë janë shitur edhe pse çmimi ishte ekstra i lartë - 2.000.000€.

 

image
image
image
image
image

 

Jeremy Clarkson, Richard Hammond dhe James May kthehen së bashku pas braktisjes së "Top Gear", dhe na tregojne disa nga lokacionet dhe veturat që do të marrin pjesë në sezonën e parë të emisionit të ri "The Grand Tour". Episodat do të transmetohen për çdo javë duke filluar nga 18 Nëntor 2016, në Amazon Prime Video.

 

Ken Block nuk është në pension! Hoonigan dje ka publikuar në Youtube "Gymkhana 9". Kësaj radhe vozitësi amerikan në duar ka veturën rally-cross Ford Focus RS RX, me të cilën paraqitet në një zonë industriale.

 

image

 

Focus RS RX ka motorr me fuqi maksimale 600 kuajfuqi dhe një zërim fantastik. Kur kësaj i shtojmë skena dramatike, performanca duket e mrekullueshme.

 

image

 

Në qytetin e vogël Nanning, në jug të Kinës, minjtë kanë vërshuar vendin. Për këtë, shoferët janë detyruar të bëjnë zgjidhjen e mundshme. Kjo është ideja e dyre për mbrojtje, që mbanë emrin praktik "fustani". Mbrojtja përbëhet nga pëlhura ose nga druri i bambusë dhe përdoret për të penguar minjtë që të depërtojnë poshtë veturës. Jo të gjithë qytetarët atje mendojnë se kjo metodë po funksionon.

 

image
image
image
image
image
image
image
 

© 2012 - 2017 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com