Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017
image

 

Premier League momentalisht ka në vete disa nga njerëzit më të pasur të botës. Duke filluar nga pronari i Manchester Cityt - sheikut Mansour, e deri tek pronari i Leicester Cityt Vichai Srivaddhanaprabha.

 

Për sheikun Mansour raportohet të ketë pasuri mbi 22 miliardë €, por askush nga Premier League nuk i afrohet pronarit të Facebook-ut! Mark Zuckerberg, fshehtas është i përfshirë në një kompani investuese të quajtur "Iconiq Capital".

 

Iconiq Capital menagjon pasurinë e disa miliarderëve nga e ashtuquajtura Lugina e Silikonit, përfshirë këtu edhe miliarderin Zuckerberg. Ata kanë zhvilluar disa takime me një investim të mundshëm në ekipin anglez Tottenham Hotspur.

 

"The Times" raporton se investimi kapë shumën e 1.13 miliardë €, por pronari i Tottenham Joe Lewis po kërkon 2.26 miliardë € për klubin.

image

 

Sipas raportimeve, Iconiq fillimisht ka bërë ofertë në vlerë prej 997 miliënë €, të cilëm e ka refuzuar klubi.

image

 

Liderët e G20 pozuan për foton zyrtare të samitit që filloi në Hamburg të Gjermanisë, të Premten. Më poshtë po ju tregojnë kush është kush në këtë portret grupor:

 

1. Emmanuel Macron, President i Francës
2. Donald Trump, President i SHBA
3. Joko Widodo, President i Indonezisë
4. Enrique Peña Nieto, President i Meksikës
5. Jacob Zuma, President i Afrikës së Jugut
6. Mauricio Macri, President i Argjentinës
7. Angela Merkel, Kancelare e Gjermanisë
8. Xi Jinping, President i Kinës
9. Vladimir Putin, President i Rusisë
10. Recep Tayyip Erdoğan, President i Turqisë
11. Michel Temer, President i Brazilit
12. Moon Jae-in, President i Koresë Jugore
13. Alpha Condé, President i Guineas
14. Paolo Gentiloni, Kryeministër i Italisë
15. Justin Trudeau, Kryeministër i Kanadasë
16. Narendra Modi, Kryeministër i Indisë
17. Shinzō Abe, Kryeministër i Japonisë
18. Malcolm Turnbull, Kryeministër i Australisë
19. Theresa May, Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar
20. Donald Tusk, President i Këshillit Evropian
21. Jean-Claude Juncker, President i Komisionit Evropian
22. Angel Gurría, Sekretar i Përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim
23. Antonio Guterres, Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara
24. Roberto Azevêdo, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë
25. Erna Solberg, Kryeministre e Norvegjisë
26. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë
27. Mark Rutte, Kryeministër i Holandës
28. Christine Lagarde, shefe e Fondit Monetar Ndërkombëtar
29. Macky Sall, President i Senegalit
30. Guy Ryder, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore për Punëtorë
31. Lee Hsien Loong, Kryeministër i Singaporit
32. Jim Yong Kim, President i Bankës Botërore
33. Mariano Rajoy Brey, Kryeministër i Spanjës
34. Nguyễn Xuân Phúc, President i Vietnamit
35. Mark Carney, Kryetar bordi i Stabilitetit Financiar të G20
36. Ibrahim Al-Assaf, Ministër i Shtetit i Arabisë Saudite

 

Janë 20 anëtarë të G20: 19 shtete dhe Bashkimi Evropian. Spanja konsiderohet si mysafir i përhershëm i samiteve të G20, dhe mysafirë të tjerë vazhdimisht ftohen për pjesëmarrje. Këtë vit, Gjermania ftoi 3 shtete partnere - Norvegjinë, Holandën dhe Singaporin, si dhe Bashkimin Afrikan (përfaqësuar nga Guinea), Bashkëpunimi Ekonomik i Azisë dhe Paqësorit (përfaqësuar nga Vietnami), si dhe Partneritetin e Ri për Zhvillim të Afrikës (përfaqësuar nga Senegali).

 

burimi: CNN.com

image

 

Fuqia e rrjetit social është vënë në fokus nga raporti i ri i cili thotë se mesatarisht çdo postim nga Ronaldo i çon atij 353.000€.

 

Një studim nga ekipi "Hopper", e vendos yllin e Real Madridit në vendin e tretë, pas këngëtares Selena Gomez dhe Kim Kardashianit.

 

Ronaldo i cili ka mbi 106 milionë përcjellës në Instagram, është mjaft aktiv duke postuar foto nga udhëtimet e tij nëpër botë.

image
image
Selena Gomez është në top 10-she me 484.000€ për postim.

Ronaldo është njëri nga dy sportistët e vetëm që zënë vend në top 10-she. Senzacioni i basketbollit LeBron James zë vendin e 10-të me secilin nga postimet e tij që i sjell 105.000€.

Kjo është lista e plotë e publikuar nga raporti i "Hopper":

 

1 Selena Gomez – 122 milionë përcjellës – 484,027.11€ për postim
2 Kim Kardashian – 100 milionë përcjellës – 440,749.39€ për postim
3 Cristiano Ronaldo – 104 milionë përcjellës – 353,055.07€ për postim
4 Kylie Jenner – 95 milionë përcjellës – 353,055.07€ për postim
5 Kendall Jenner – 81.7 milionë përcjellës – 325,721.77€ për postim
6 Khloe Kardashian – 68 milionë përcjellës – 219,805.25€ për postim
7 Kourtney Kardashian – 57.8 milionë përcjellës – 219,805.25€ për postim
8 Cara Delevingne – 40.4 milionë përcjellës – 132,110.93€ për postim
9 Gigi Hadid 34.7 milionë përcjellës – 105,916.52€ për postim
10 Lebron James – 30.7 milionë përcjellës – 105,916.52€ për postim

 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com